Výroba

Zaměřujeme se na ruční výrobu designových stolů a stolků z masivního českého dřeva klasickými výrobními postupy.

Naše stoly jsou určeny jak do interiérů tak i exteriérů. Výrobou se zabýváme již od roku 2012.

Materiál

Používáme dva druhy dřeva.

Prvním druhem je dřevo, které samy pokácíme, rozřežeme na fošny a trámy a usušíme. Na naše inzeráty se nám ozývá mnoho lidí, kterým již jejich ořech, švestka či dub dosloužil a je potřeba ho pokácet. Prosinec a leden jsou pak měsíce, kdy jezdíme po kraji a kácíme, řežeme a skládáme jednu hráň za druhou. Toto dřevo pak několik let schne přírodní cestou. Pak ještě pár cyklů v naší mikrovlnné sušičce a je připraveno k použití. Máme tento způsob velice rádi, protože nás baví dávat druhý život dřevu, které už dosloužilo a skončilo by v kamnech. Je to však poněkud zdlouhavý proces a občas potřebujeme materiál rychleji.

Druhá varianta je nákup starého dřeva. V českých a moravských stodolách a zahradách je v hráních vyskladněno nečekaně velké množství dřeva. Ne všechno je kvalitní a použitelné, ale dá se vybrat – a pak to stojí za to. Občas najdeme obyčejné dubové fošny, někdy najdeme parádní ořechové fošny nebo nádherně vypraskané, ručně tesané trámy. Tento způsob je dobrodružství hledače pokladů – nikdy předem nevíme co najdeme.

kaceni Y
steny

Inspirace

Naše dílna je plná dřeva, všechny volné stěny jsou obloženy fošnami a trámy.  A my nespěcháme. Chodíme kolem a přemýšlíme co by z toho konkrétního kusu dřeva bylo nejhezčí udělat. Necháváme se inspirovat přírodou, starými knihami, internetem ale i každodenními zvyklostmi a potřebami lidí kolem sebe. Hromady náčrtků a výkresů provázejí vznik každého kusu. Žádné dva stromy nejsou stejné a stejnětak žádné dva naše stoly nejsou stejné. Při výrobě se vždy snažíme vtisknout stolu stopy ruční práce.

Důležitým aspektem práce se dřevem je jeho barva a struktura. Obojí se liší nejen podle druhu stromu, ale i podle místa kde roste. Dokonce i prkna z jednoho kmene se mohou výrazně lišit jak barevou tak strukturou dřeva. Tyto rozdíly se pak sušením a následně olejováním ještě zvýrazňují. Rádi také využíváme suky a strukturu dřeva v jejich okolí nebo dutiny a pukliny. To všechno dává našim stolům jedinečn vzhled a charakter a odlišuje je od stolů z překližky, jejichž povrch je stejnorodý a ...nudný.

Výroba

Práce s masivním dřevem vyžaduje celou řadu kvalitních, jak břitva ostrých nástrojů. Naše nářadí je mix starého ručního vercajku a výkoných moderních strojů. Od staré litinové hoblovky a protahovačky až po ruční pilku, hoblík a dláto.

Vždy tvoříme jen jeden kus a to s maximálním soustředěním na každý detail, na každý aspekt jeho užívání. Proto je pro nás také maximálně důležité přání a požadavky zákazníka. Například jídelní stůl pro rodinu s malými dětmi nikdy nebude mít žádný ostrý roh nebo hranu. Všechny hrany, rohy i pukliny mají dlátkem jemně sražené hrany a jsou do hloubky vyčištěny.

Dokončování každého kusu je pak zdlouhavý až puntičkářský proces. Mnoho vrstev oleje a opakované přebrušování pak dává našim stolům neodolatelně hladký povrch a nádhernou sytost barev.

Každý kus je naše práce od samého začátku až po jeho dopravu k zákazníkovi. Každý kus předáváme osobně spolu s instrukcemi k jeho užívání a radami jak prodloužit jeho životnost a užitkovost na maximum.

nastroje